Amarantus – czyli szarłat należy do najstarszych roślin uprawnych świata. Jego niezwykłe walory odżywcze doceniali już Inkowie i Majowie. Dzisiaj, uprawiany jest już nie tylko w krajach Ameryki Południowej gdyż wzbudził duże zainteresowanie europejskich specjalistów od żywienia, nazywających amarantus zbożem XXI wieku.
Amaratus pod względem zawartości podstawowych składników odżywczych przewyższa wszystkie tradycyjne zboża. Zawiera dużą ilość białka łatwo przyswajalnego o wysokiej wartości biologicznej (przewyższającej wartość mleka krowiego) z kompletem aminokwasów egzogennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika pokarmowego ( dwa razy więcej niż w otrębach owsianych). Wysoka zawartość łatwo przyswajalnego żelaza, wapnia i magnezu sprawia, iż może być cennym składnikiem diety kobiet ciężarnych oraz przy chorobach układu nerwowego i kostnego.

Zawiera też witamin z grupy B oraz wit. A, E i C Najważniejszym składnikiem pozyskiwanym z oleju amarantusa, jest skwalen. Ten węglowodór trójterpenowy posiada między innymi korzystne właściwości hipolipemiczne i antyoksydacyjne (opóźnia procesy starzenie się organizmu). Szarłat nie zawiera glutenu jest więc cennym zbożem dla osób chorych na celiakię. Coraz więcej badań potwierdza pozytywne działanie szarłatu w profilaktyce i leczeniu takich chorób jak cukrzyca, niedokrwienna choroba serca czy nadciśnienie.
Ze względu na swój unikalny skład szarłat wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym do produkcji mąki, płatków oraz nasion ekspandowanych tzw. „poppingu”. Dostępny na rynku jest też olej z amarantusa. Często mąkę bądź płatki z amarantusa stosuje się w piekarnictwie i cukiernictwie, jako dodatek do mąki pszennej, w celu podniesienia jej wartości żywieniowej. Dodatek mąki jest uzależniony od rodzaju wyrobu i może wynosić 5-10% przy zastosowaniu jej, jako składnika polepszającego właściwości ciasta i wartości odżywcze pieczywa, a nawet do 15% przy niektórych potrawach mącznych. Można ją stosować, jako naturalny polepszacz, zamiast syntetyków – ciasto jest bardziej elastyczne i pulchne, podwyższa objętość pieczywa i skraca czas fermentacji ciasta drożdżowego.

Popping posiada podobne właściwości do nasion i mąki. Nie wymaga obróbki termicznej. Można spożywać z jogurtem, kefirem, mlekiem, serkami, miodem, ciepłą czekoladą, jako dodatek do musli, lodów, deserów, sałatek, itp. Nadaje się wyśmienicie na posypkę do wypieków.

Amarantus – cudowne zboże
Tagi:    
error: Chronione przed kopiowaniem!!!