W czasie upałów człowiek bardziej się poci, przez co wydala duże ilości wody z organizmu, dlatego ważne jest, aby cały czas uzupełniać płyny. Silne pragnienie, suchość w ustach, ból głowy i zmęczenie to tylko nieliczne, pierwsze objawy odwodnienia. Szczególnie latem dochodzi do niego bardzo szybko. Najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci. Warto więc nie dopuścić do utraty wody z organizmu.
Organizm ludzki składa się z ok. 70 procentach z wody. Jest ona podstawowym składnikiem enzymów trawiennych oraz reguluje właściwą temperaturę ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia, dorosły człowiek powinien wypijać ok. 2.5 litrów dziennie, natomiast dziecko ok. 1.5 litrów. Jednak jest to tylko założenie, ponieważ ilość płynów spożywanych w ciągu dnia zależy od wagi, zdrowia oraz aktywności fizycznej danej osoby.
Jaką wodę pić?
Latem zaleca się picie wysokozmineralizowanych wód zawierających magnez, sód i wapń, ponieważ te cenne minerały organizm traci w czasie upałów. Należy więc cały czas je uzupełniać. Brak wystarczającej ilości minerałów skutkuje między innymi obniżoną odpornością i problemami z układem nerwowym. Jednak osoby chore na nadciśnienie oraz mające problemy z nerkami, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny unikać wysokozmineralizowanych wód. Zaleca się, aby w takich przypadkach wybierać wody niskozmineralizowane, lub średniozmineralizowane.
Woda źródlana niskozmineralizowana to odpowiedni wybór dla niemowląt. Można nie tylko podawać ją do picia, ale również przyrządzać na niej pierwsze posiłki. Warto przypomnieć, że niemowlęta karmione wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia nie trzeba w ogóle przepajać, jeśli nie ma takich zaleceń. Od trzeciego roku życia dziecko może dostawać wodę niskozmineralizowaną.
Pamiętaj: Podczas wyboru odpowiedniej wody dla siebie, uważnie czytaj etykiety. Spożywanie za dużej ilości wody wysokozmineralizowanej może obciążyć nerki. Wodę spożyj w ciągu 48 godzin od otwarcia i przechowuj ją w lodówce, dzięki temu unikniesz namnażania się bakterii oraz utraty cennych składników mineralnych.
Co jeść podczas upałów?
Podczas upałów, należy pamiętać, że nie tylko picie jest ważne, ale również jedzenie. Posiłki uzupełniają organizm o niezbędne składniki odżywcze i dodają energii. Podczas wysokich temperatur zmniejsza się apetyt, ale również zapotrzebowanie energetyczne. Jest to idealny czas, aby zrezygnować z dotychczasowych nawyków żywieniowych i zacząć jeść zdrowo, sezonowo i świadomie. Zaleca się, aby unikać tłustych i smażonych rzeczy zwłaszcza w upały, ponieważ proces ich trawienia jest ciężki i wymaga od organizmu zużycia dużej ilości energii. Ciężkostrawne smażone frytki, Fast foody i tłuste mięso można zastąpić sałatkami ze świeżych warzyw albo zupą warzywną. Warzywa, które są szczególnie polecane latem to między innymi pomidory, fasola szparagowa, groszek zielony, kalarepa, kalafior i brokuły.
Według Światowej Organizacji Zdrowia człowiek powinien spożywać dziennie 400 g różnych owoców, a latem nawet więcej. Owoce dostarczają do organizmu nie tylko wodę, ale przede wszystkim niezbędne do funkcjonowania witaminy, mikro i makroelementy. Najlepiej wybierać owoce, w których skład wchodzi głównie woda, takie jak np. arbuzy, pomarańcze, melon i jabłka.
Alkohol i kofeina
Wbrew pozorom, alkohol działa odwadniająco i rozgrzewająco. Nawet najzimniejsze piwo powoduje uczucie ochłodzenia tylko na moment. Dzieje się tak dlatego, że alkohol nawet w najmniejszych stężeniach rozszerza naczynia krwionośne. Ból głowy, zawroty i omdlenia to najczęstsze skutki odwodnienia organizmu przez alkohol. Nadmierne picie napojów wysokoprocentowych (zwłaszcza przy wysokich temperaturach) zaburza rytm serca i jest jednym z najczęstszych przyczyn udarów.
Picie herbaty, kawy i napojów zawierających kofeinę, latem należy ograniczyć do minimum. Wypłukują z organizmu magnez, potas i żelazo. Tego typu napoje działają moczopędnie. Wraz z moczem usuwają cenne elektrolity z organizmu.
Latem, przy wysokich temperaturach należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Świadome nawadnianie to nie tylko picie wody, ale również dostarczanie do organizmu niezbędnych mikro i makroelementów w postaci płynów oraz jedzenia. Skutki odwodnienia mogą być bardzo poważne i w niektórych przypadkach długotrwałe. Warto więc zapobiegać, niż leczyć.