Żywność zawiera w sobie wiele cennych składników – związków aktywnych, witamin czy składników mineralnych. Ich niepowtarzalne konfiguracje sprawiają, że żywność może być pomocna w zwalczaniu i zapobieganiu niektórym dolegliwościom. Warto poznać jakie pokarmy pomogą w konkretnych przypadkach zanim po raz kolejny udamy się do apteki po środki farmakologiczne.
Podwyższone ciśnienie tętnicze – można obniżyć spożywając codziennie produkty zawierające 500 mg potasu. Taką ilość tego pierwiastka znajdziemy w jednym dużym bananie lub szklance soku pomidorowego.
Zgaga – szczególnie znany sposób wśród kobiet w ciąży zmagających się ze zgagą to zjedzenie kilku migdałów. Orzechy te wykazują działanie alkalizujące, czyli zobojętniają kwasy żołądkowe.
Infekcje układu moczowego – badania naukowe potwierdzają że picie soku z żurawiny jest 10 razy bardziej skuteczne w leczeniu (wczesnego stadium) infekcji układu moczowego niż podawanie niskiej dawki antybiotyku. Sok z żurawiny wykazuje działanie przeciwbakteryjne i powoduje że bakterie nie mogą przykleić się do komórek ścian układu moczowego i wywołać infekcji. Picie soku z żurawiny zaleca się kobietom podatnym na ten tym zakażeń jako czynnik prewencyjny. Dawka wywołująca pozytywny efekt to 1/2 – 2 filiżanki soku dziennie.
Choroba lokomocyjna – w przypadku występowania mdłości i zawrotów głowy w trakcie podróży warto na 30 minut przed jej rozpoczęciem wypić pół szklanki wody lub innego napoju z 1/2 łyżeczki sproszkowanego kłącza imbiru. Imbir okazuje się również pomocny w łagodzeniu nudności i wymiotów u kobiet w ciąży oraz osób po zabiegach operacyjnych z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego.
Zaparcia – wynikające z nieprawidłowej diety można zwalczyć poprzez spożycie otrębów, gruboziarnistych kasz oraz suszonych śliwek, fig czy moreli. W niektórych przypadkach regulację rytmu wypróżnień uzyskuje się przy podawaniu 1 łyżki otrąb dziennie. Bezwzględnie przy włączeniu do diety powyższych produktów należy zwiększyć spożycie wody.
Ból głowy – w przypadku napięciowego bólu pomoc przyniesie wypicie 500 ml wody małymi łykami w ciągu 30 minut. Również w tym przypadku pomocny może okazać się imbir – sproszkowany lub świeży starty dodany do wody. Zahamowanie bólu głowy na samym początku zanim nie jest jeszcze zbyt nasilony pomoże wypicie 2 filiżanek kawy. Jest to jednak sposób wymagający ostrożności gdyż u niektórych osób to właśnie kawa może wywołać ból głowy czy nawet migrenę. Innym sposobem na zwalczenie początków bólu jest zjedzenie produktu bogatego w skrobię jak pieczywo czy ziemniaki.
Skurcze mięśni, drganie powieki – to najczęściej objaw niedoborów magnezu w organizmie. Magnez w dużej ilości występuje w takich produktach spożywczych jak kasza gryczana, nasiona słonecznika, migdały i kakao. Włączenie tych produktów do diety w krótkim czasie przyniesie poprawę.
Grypa i przeziębienie – w medycynie ludowej jest znanych wiele sposobów na naturalne wspomaganie w infekcjach dróg oddechowych. Naukowo udowodniona skuteczność w zwalczaniu przeziębienia i grypy wykazuje czosnek zwany często najlepszym naturalnym antybiotykiem. Imbir który ma działanie silnie przeciwzapalne i łagodzące obrzęk błon śluzowych będzie korzystny w łagodzeniu kataru podobnie jak chilli które rozrzedza wydzielinę ułatwiając jej usuwanie.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat zdrowotnych właściwości żywności przeczytaj również o Jarmuż niedocenione warzywo i Chia nasiona o niezwykłych właściwościach
Bardzo cenne rady i na pewno coś w tym jest. Wszelkim lekom mówię nie. Chociaż czasem muszę sięgnąć po tabletkę przeciwbólową. Chyba, że masz coś na bóle menstruacyjne?
Jestem tego samego zdanie. Wiele dolegliwości pozbyłam się dzięki odpowiedniej diecie. Zdrowie wróciło przede wszystkim po wykluczeniu z pożywienia mięsa.